Pieredzes vizīte trīs atzinības “Ceļā uz Viedo Ciemu” ieguvēju kopienās!

07.09.2021

4. septembrī vieni no publicitātes kampaņas "Mans ciems ir "Viedais Ciems"" organizatoriem PPP biedrība "Zied zeme" kopā ar kampaņas īstenotājiem "LLF Sadarbnīca" un žūrijas locekļiem  - parlamentāro sekretāru Edgaru Kronbergu no Zemkopības ministrijas, Guntu Lukstiņu no Latvijas Universitātes un  VARAM reģionālās attīstības plānošanas nodaļas vadītāju Jevgēniju Butņicku un vecāko eksperti Veroniku Jurču - devās pieredzes vizītē pie trīs atzinības "Ceļā uz Viedo Ciemu" ieguvēju kopienām: Krapes muiža, Carnikava un Jaunolaine. 

Pieredzes vizīte tika atklāta pie Krapes muižas kopienas, kura 4. septembrī organizēja Krapes muižas svētkus, lai attīstītu turpmāko kopienas sadarbību un veicinātu tūrismu Krapes muižas apkaimē. Krapes muižas kopienas žūrijas komisijas locekļiem un publicitātes kampaņas organizatoriem pastāstīja kā radās unikālais kopienas sadarbības modelis, kā tika veidots Krapes muižas zīmols un mājaslapa, kas noteikti bija lielākais kopienas izaicinājums. Vizītes laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar vīnu un sidru darītavu "Lauskis", biedrību "Skaņumāja", Krapes muižas ūdensdzirnavām un Aveņu parku.

Ar Krapes muižas kopienu variet iepazīties šeit.

image, 452x415px, 360.08 KB

 

Tālāk pieredzes vizītē devāmies pie Carnikavas kopienas dalībnieces Elīnas, kura publicitātes kampaņas organizatorus un žūrijas locekļus aizveda līdz viedajam solam pie jūras, kas ir aprīkots ar saules baterijām un iebūvētām elektronisko ierīču uzlādes ligzdām. Šis 2019. gadā bija pirmais šāda veida pilotprojekts Latvijā. Kā pieredzes vizītes dalībnieki secināja, šis sols pilda arī lietus patveršanās funkciju, jo saules baterijas izveido nojumi.

Carnikavas kopienas dalībniece pastāstīja par kopienas aktīvu iesaisti Carnikavas pagasta attīstības jautājumu risināšanā, lai saglabātu tradīcijas, kuras veido Carnikvas unikālo identitāti. Kā arī Carnikavas kopiena ir iesaistījusies starptautiskajā sadarbības projektā “Ceļā uz viedumu piekrastēs”, kļūstot par vienu no ciemiem, kuros tiks īstenotas viedo ciemu ideju attīstība.

Ar Carnikavas kopienu varat iepazīties šeit.

image, 452x339px, 244.23 KB         image, 452x339px, 251.97 KB  

Pieredzes vizītes noslēgumā devāmies pie Jaunolaines kopienas, kura aktīvi darbojas kopš 2020. gada aprīļa, kad tika izveidota biedrība "Jaunolaines attīstībai". Biedrības mērķis ir veicināt Jaunolaines ciema un apkaimes attīstību kā aktīvu, saliedētu kaimiņu kopienu. Ar publicitātes kampaņas organizatoriem un žūrijas locekļiem tikās biedrības priekšsēdētāja Maija Bebre un aktīvākie kopienas dalībnieki. Pieredzes vizītes rītā Jaunolaines kopiena organizēja tirdziņu "Ielec skapī", kurā ikvienam ir iespēja sniegt sev nevajadzīgajām lietām jaunas mājas. Kā kopienas dalībnieki norādīja, kopiena ir tikai attīstības sākumposmā, jo ir nepieciešams laiks, lai iecerētās idejas tiktu realizētas.

Ar Jaunolaines kopienu varat iepazīties šeit.

 image, 452x339px, 309.15 KB

 

2021. gadā atpazīstamības zīme “Viedais Ciems” Latvijā tika izsludināta pirmo reizi, un tās mērķis ir atzīt un atbalstīt Latvijas lauku kopienu labās prakses ceļā uz viedumu, daudzinot iedzīvotāju centienus un jau ieviestos risinājums, kas īstenoti, lai veidotu aktīvāku, iesaistošāku kopienas dzīvi un inovatīvus risinājumus esošajiem izaicinājumiem. Iniciatīvā atpazīstamības zīmei “Viedais Ciems” pieteicās 38 kopienas, kuru paveikto vērtēja dažādu jomu ekspertu žūrijas komisija.

Atpazīstamības zīmes piešķiršana norisinās publicitātes kampaņas “Mans ciems ir “Viedais Ciems”” ietvaros, kuras iniciatori ir publisko un privāto partnerattiecību biedrība "Zied zeme" sadarbībā ar projekta partneriem biedrību “Pierīgas Partnerība” un biedrību “Jūras Zeme”. Kampaņu īsteno “LLF sadarbnīca”. 

Kampaņa “Mans ciems ir “Viedais Ciems”” tiek īstenota projekta „Smart Villages LEADER Network” Nr. 19-00-A019.333-000005 Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros. Projektu īsteno PPP biedrība "Zied zeme", biedr'ība “Pierīgas Partnerība” un biedrība “Jūras Zeme”, lai veicinātu viedu vietējo attīstību to darbības teritorijās.

            image, 452x61px, 18.53 KB