Zemgale iedvesmo PPP biedrība “Zied zeme” izbraukuma semināra dalībniekus.

01.11.2019

Lauku partnerība “LIELUPE” apvieno spēcīgus, uzņēmīgus un iedvesmojošus cilvēkus, kuri veiksmīgi realizējuši LEADER projektus. 

Par to bija iespēja pārliecināties arī PPP biedrība “Zied zeme” organizētā pieredzes apmaiņas izbraukuma semināra dalībniekiem. 18 cilvēki no Ķeguma, Lielvārde, Ogres, Ikšķiles un Baldones novadiem 2019.gada 29.oktobrī devās iepazīt auglīgajā Zemgalē realizētos LEADER projektus un to realizētājus. 

Semināra sākumā dalībnieki devās uz Ķiploku pasauli, kur viņus laipni sagaidīja saimniece Antra Zeiliņa. Antra ķiploku audzēšanu un pārstrādi uzsāka 2012. gadā Dalbē, Ozolnieku novadā. Pirmais produkts bija marinēti ķiploku ziedi. Šobrīd saimniecībā tiek gatavoti dažādi produkti, kuriem klāt kā obligāta sastāvdaļa tiek pievienots ķiploks -  ķiploku pulveris, čipsi, kā arī dažādi konservi no tomātiem, kabačiem, paprikas un citiem dārzeņiem, kā arī ķiploku karameles.  

image, 452x339px, 35.33 KB

Tālāk ceļš veda pie Līgas un Andra Pidāniem, kuri nodarbojas ar biškopību. To par galveno saimniecības nozari izvēlējās tāpēc, ka īpašumā ir tikai aptuveni 10 ha zemes, kas nav pietiekami, lai nodarbotos ar tradicionālo lauksaimniecību. „Muceniekos” tiek aktīvi dravots nu jau gandrīz desmit gadus. Pašas pirmās bišu saimes tika saņemtas kā mantojums no vectēva un, gadiem ejot, drava pieaugusi līdz daudziem desmitiem saimju. 2017. gadā saimniecībā tika realizēts LEADER projekts par dravas mājas būvniecību, tādējādi nodrošinot vietu produkcijas ražošanai un tūristu uzņemšanai.

image, 452x339px, 45.21 KB

Platones pagastā semināra dalībnieki iepazinās ar z/s„Dārziņi-2” saimniekiem, kuri jau gandrīz 20 gadus nodarbojas ar lauka griezto ziedu audzēšanu un žāvēšanu floristikas vajadzībām. Tā kā daudzus no šiem ziediem var izmantot arī pirts procedūrās, radās ideja par LADER projektu „Dabīgo pirtslietu preču ražošana”, kura ietvaros jau tiek speciāli audzēti dažādi augi, kuri noder gan pirts telpu aromatizēšanai, gan pirts slotās, gan zāļu vanniņām. Projektā tika iegādāta un uzstādīta dārza māja pirtslietu žāvēšanai un uzglabāšanai. 

image, 452x339px, 27.53 KB

Lielplatones pagastā semināra dalībniekus sagaidīja Z/s “Trubenieki” saimnieki, kuri nodarbojas ar šitake sēņu audzēšanu un pārstrādi, un ir lielākie šitake sēņu audzētāji Latvijā. Semināra dalībnieki varēja apskatīt saimniecību klātienē, degustēt svaigas šitake sēnes, smelties sēņu audzēšanas noslēpumus un baudīt lielisko sēņu zupu. Saimniecībā ir realizēts LEADER projekts “Šitake sēņu audzēšana un pārstrāde ZS Trubenieki”, kura ietvaros iegādāts nepieciešamais aprīkojums sēņu pārstrādei, kaltējot un samaļot tās pulverī.

Tālāk semināra dalībnieki devās uz Vilces pagastu, pie Lolitas Duges, kas nodarbojas ar piparmētru audzēšanu un pārstrādi. Pirmie stādi saimniecībā iestādīti 2012.gada rudenī. Iegādātas un iestādītas dažādu šķirņu piparmētras. Realizējot vairākus LEADER projektus Piparmētru namiņa piedāvājums ticis papildināts ar jauniem produktiem – piparmētru pulveri, bezē cepumiem, zefīriem u.c.

image, 452x339px, 32.82 KB

Zaļenieku pagasta Abgunstes muiža var lepoties ar šobrīd spilgtākā kultūrvēsturiskā objekta lomu Jelgavas novadā, muižā saimnieko biedrība “Radošuma meka”. Muižas saimnieki apbūra semināra dalībniekus ar spēju mērķtiecīgi un radoši ieguldīt darbu, lai radītu muižu par pievilcīgu tūrisma un sabiedrisko aktivitāšu vietu. Ir realizēti un arī šobrīd procesā ir LEADER projekti – par atvērto amatniecības darbnīcu izveidi, keramikas cepli, muižas pieejamības nodrošināšanu un muižas klēts atjaunošanu.

image, 452x339px, 44.23 KB

Pieredzes apmaiņas izbraukuma seminārs noslēdzās Valgundes pagasta “Hopalla” alus ražotnē, uzņēmumā SIA “Fermentum”. “Hopalla” saimnieko trīs alus entuziasti, kas savu hobiju attīstījuši jaunā līmenī. Interese nobaudīt un izprast tik dažādo alus pasauli pamudināja izveidot savu alus darītavu. SIA “Fermentum” realizēti divi LEADER projekti - „Mazās alus darītavas “Kalēju Alus” izveide”, kur izveidota alus darītava, iegādāts aprīkojums alus vārīšanai un raudzēšanai; “Mazās alus darītavas "Kalēju alus" modernizācija.”

Katrs apmeklētais projektu realizētājs vēlreiz apliecināja semināra dalībniekiem, cik svarīga ir PPP biedrība “Zied zeme” vietējās attīstības stratēģijā nostiprinātā pamatvērtība – ģimene, kā arī  darbība, kas balstīta uz tādām vērtībām kā sadarbība, attīstība, atbildība, radošums un kompetence. Pie visiem saimniekiem, kas semināra dalībniekus uzņēma, šīs vērtības bija jūtamas un klātesošas. Kā pēc semināra sociālajā tīklā Facebook rakstījusi Ikšķiles novada “Lavandu leju” saimniece Dace Šķeltiņa: “[..]lai cik Tu būtu aizrāvies ar savu ideju un darbu, galvenais ir ģimene. Visās saimniecības saimnieko ģimenes, to darbu nevarētu izdarīt bez ģimenes atbalsta. Diena liek pārdomāt jau pašu izdarīto un ar lielu aizrautību turpināt!”

Pieredzes apmaiņas dalībnieku dalības un transporta izmaksas tiek nodrošinātas Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Atbalsts LEADER vietējai attīstībai (sabiedrības virzīta vietējā attīstība)” apakšpasākuma „Vietējās rīcības grupas darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana“ Publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied zeme” īstenota projekta “Zied zeme darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana Nr. 16-00-A019.400-000006 ietvaros.

 

Informāciju sagatavoja: Iluta Jansone

T.0037122041406

 

E: iluta@ziedzeme.lv

image, 452x71px, 28.81 KB